Održan je četvrti seminar, u okviru projekta “Jačanje kapaciteta lokalnih samouprava u primeni regulative u oblasti informacione bezbednosti“, u Beogradu 06.12.2019. godine, a koji RATEL sprovodi u saradnji sa NALED-om, Ministarstvom trgovine, turizma i telekomunikacija i Kancelarijom za IT i eUpravu.
Učesnicima iz 19 lokalnih samouprava predstavljene su obaveze predviđene propisima u oblasti informacione bezbednosti, kao i Model Akta o bezbednosti koji je Nacionalni CERT pripremio kao vid podrške operatorima IKT sistema od posebnog značaja još 2017. godine. Istaknuta je važnost primene, ali i provere primenjenih mera zaštite propisane Zakonom o informacionoj bezbednosti. Inspektorka informacione bezbednosti iz MTTT-a, Marija Popović, predstavila je delokrug nadležnosti ministarstva i približila sam nadzor, kao i način na koji se sve zakonom propisane obaveze mogu najefikasnije ispuniti.
Zoran Mišić, zamenik direktora Kancelarije za IT i eUpravu, predstavio je novine u oblasti elektornske uprave, kao i plan razvoja elektronskih usluga na republičkom i lokalnom nivou.
Ovim seminarom je završena kampanja “AKTIVNO I BEZBEDNO NA INTERNETU“, koju je pokrenuo RATEL, odnosno Nacionalni CERT u oktobru mesecu, kao evropskom i svetskom mesecu informacione bezbednosti. Kampanja je promovisala značaj informacione bezbednosti za građane, državne institucije, kompanije iz javnog i privatnog sektora. Glavni cilj je bio podizanje svesti celokupne javnosti, promena ponašanja i pružanje osnovnih informacija svim korisnicima Interneta o tome kako se zaštititi dok ste na Internetu. Tokom ove kampanje održano je više seminara i radionica za predstavnike medija, malih i srednjih preduzeća i lokalnih samouprava.
U okviru prve faze projekta koji RATEL sprovodi u saradnji sa NALED-om, Ministarstvom trgovine, turizma i telekomunikacija i Kancelarijom za IT i eUpravu održan je seminar pod nazivom “Jačanje kapaciteta lokalnih samouprava u primeni regulative u oblasti informacione bezbednosti“ u četiri grada Kragujevac, Niš, Novi Sad i Beograd, koji je pohađalo ukupno 141 učesnik iz 79 lokalnih samouprava.
U narednom periodu, tokom druge faze projekta, nakon uspešne obuke na Sistemu za simulaciju sajber napada u Kragujevcu, nastavljaju se obuke u Nišu, Novom Sadu i Beogradu, a njihov primarni cilj je unapređenje kadrovskih kapaciteta zaposlenih u lokalnim samoupravama. Obuka je namenjena zaposlenima na poziciji sistem administratora u lokalnim samoupravama, a sprovodi se u saradnji sa NALED-om.