САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ -
Упозорење по питању учесталог слања злонамерних електронских порука
Национални Центар за реаговање на безбедносне инциденте Републике Србије, који послује у оквиру Регулаторне агенције за електронске комуникације и поштанске услуге (РАТЕЛ) и Удружење банака Србије обавештавају јавност да је у претходном периоду примећена повећана активност слања злонамерних електронских порука са циљем крађе података и компромитовања корисничких рачунара и мобилних уређаја. Електронске поруке се шаљу са лажном адресом пошиљаоца а наводно у име неке од банака које послују у нашој земљи. Мејлови наизглед дeлују уобичајено и садрже стандардне поруке и обавештења, са циљем да се корисник обмане и отвори заражен прилог који се у поруци налази.
Неке од лажних порука имале су форму обавештења о наводном девизном приливу, достављању извода, дневних извештаја и др. док су се у прилогу порука налазили заражени фајлови са екстензијама .pdf, .iso, .zip.
Поруке се шаљу најчешће насумично на велики број електронских адреса често и корисницима који немају рачуне у банкама чија имена се злоупотребљавају у порукама.
Савет је да мејл поруке које вам стижу у име банака у којима немате отворен рачун, као ни евентуалне прилоге или хипер линкове који се могу налазити у тим порукама не отварате, те да овакве мејлове игноришете.
Обавештавамо све клијенте, али и кориснике рачунара и мобилних уређаја да банке нису пошиљаоци оваквих порука, нити су подаци о адресама прималаца потекли из њихових система. Увидом у детаље о пошиљаоцу порука могуће је видети праве адресе са којих се овакви мејлови шаљу, за које напомињемо да нису у власништву банака.
Национални ЦЕРТ, Удружење банака Србије и банке раде на идентификацији пошиљалаца порука, изналажењу решења како би се овакве поруке у будућности спречиле и моле грађане да се придржавају препорука добре праксе по питању заштите рачунарских система и поступања са спам, фишинг и осталим видовима малициозних порука.
Линкови ка препорукама: